“Elimize UNICEF tarafından bastırılan yeni yıl kutlama kart geçti. Kartta bir tören sırasında çekilen babalar ve çocukların isteriz lehvaları bulunmaktadır. 1929 yılından itibaren kutlanmaya başlayan Çocuk Haftası nedeniyle Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu 23 Nisan’ın olduğu haftayı büyük etkinliklerle kutlamaya başlamıştır. Bu etkinliklerin yanı sıra hafta boyunca ülke içerisindeki gönderilen postalara Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumunun “Şefkat Pulları” yapıştırılarak kurumun çocuk davasının gündemde tutulması sağlanmıştır. Bahsettiğimiz arşiv belgesi “İsteriz Lehvaları” olarak anılmaktadır.
Belgede 1930′larda Türkiye’de Çocuklar Haklarını talep ediyor… denilerek çocukların istedikleri haklar şu şekilde dile getirilmiştir.
*Ana Sütü * Mütehassız Ebeler * Anne İhtimamı * Bize Mahsusu Bahçeler * Azarlanmamak * Şefkat * Temiz ve Muntazam Gıda * Her gün Banyo * Sağlam Ana Baba * Korkutulmamak * Gürbüz Olmak * Aile Tabibi * Tozdan Korunmak * Sineklerden korunmak * Hürmet, * Hava ve Güneş * Öpülmemek
Fotoğraf alıntıdır (1937) Yazı daha önce yazdığım bir yazıdan alıntıdır.”
Kaynak: Turgay Çavuşoğlu
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2423273457691142&set=a.197286076956569&type=3&theater

#Hatırlıyormusunuz?