#Hatırlıyormusunuz #SadeceÇocuk

Sur Belediyesi Çocuk Meclisi ve Korosu Hrant Dink’in öldürülmesi üzerine Türkçe ve Ermenice barış şarkısı söyledi, 22.01.2007, DHA

DİYARBAKIR Sur Belediyesi Çocuk Meclisi ve Çocuk Korosu, gazeteci Hrank Dink’in silahlı saldırı sonucu öldürülmesini kınadı. Belediye Çocuk Korusu Dink anısına ‘Barış istiyoruz’ adlı şarkıyı Türkçe ve Ermenice okudu.

Sur Belediyesi Çocuk Meclisi ve Korosu Çocuk Hakları Anıtı önünde gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesini protesto etti. Yaklaşık 20 çocuğun katıldığı protesto gösterisinde çocuk korosu adına konuşan korodaki çocuklardan Songül Metin, dünyada ve Türkiye’de yaşanan her ölümün çocuklara vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi.

Metin, ”Bu darbeler hayallerimizin yarım kalmasına, umutlarımızın eksilmesine, geleceğimizin karartılmasına neden oluyor. Gazeteci Hrant Dink’in katledilmesi, ölümün soğuk yüzünü biz çocuklara bir kez daha göstermiştir. Artık ölümler görmek istemiyoruz. Ölümün acılarını bu yaşımızda yeterince gördük, artık buna ‘dur’ demek istiyoruz” dedi.

Çocuk olduklarını ve çocukç yaşamak istediklerini dile getiren Metin, sözlerini şöyle sürdürdü:”Dünyanın bütün çocukları gelin el ele verelim ve gözlerimizi kapatarak bir barış şarkısı söyleyelim. Öylesine içten söyleyelim ki gözlerimizi açtığımızda gerçekten barış olsun, ölümler son bulsun. Gelin dünyayı güzelleştirelim. Eğer bütün bunları yaparsak o zaman kimse üzülmez. Ölümler olmaz, acılar gözlerimize sinmez. Eğer istersek ve gerçekten yaparsak herkes mutlu olur. En iyisi gelin biz bu şarkıyı söyleyelim.”Çocuklar daha sonra, Dink anısına Türkçe ve Ermenice ‘Barış istiyoruz’ adlı şarkıyı seslendirdi.